A TEST ZIMNÍCH pneumatik 2019 v rozměru 185/65 R15T..!

09.10.2019 13:38

S posledním říjnovým dnem opět přichází období přezouvání na zimní pneumatiky. Pokud právě řešíte jaké koupit, berte aktuální hodnocení jako dobře míněnou radu.

Rakouský ÖAMTC totiž spolu s německým autoklubem ADAC společně prověřil kvalitu 16 zimních pneu v nejvíce rozšířeném rozměru 185/65 R15 T. Za ideál se považují pláště se silným záběrem na sněhu, vysokou stabilitou na mokru a dobrou přilnavostí na ledu. To vše při nejmenší možné spotřebě a maximální životnosti. 

Celkové hodnocení tvoří výsledky hned několika aspektů. ADAC je rozdělil na 30 procent pro mokrou silnici. Sněhový povrch tvoří 20 procentních bodů. Suchá cesta se podílí na konečné známce z 15 procent. Led, spotřeba a opotřebení mají shodně po 10 procentních bodech. Pět procent zbývá na jízdní komfort.

 

Hodnocení probíhalo na několika místech, respektive v testovacím centru Bridgestone v Itálii a Continental v Německu. Další zkoušky se uskutečnily v bavorském městě Landsberg am Lech a v porýnském Darmstadtu. Testy na sněhu zase hostilo Finsko. Všechny modely pneumatik byly zakoupeny v běžné distribuční síti od pěti různých prodejců.

V rozměru 185/65 R15 T lze doporučit 3 pneumatiky. Všechny jsou velmi vyvážené a nemají žádnou výraznou slabinu.

Vítězem testu jsou britské gumy Dunlop Winter Response 2 (foto výše). Šetří pohonné hmoty a jezdít na nich budete opravdu bezpečně (ks vychází asi na 1.219,- Kč). Druhý Kleber je na trhu od roku 1910. V testech ADAC 2017, 2018 a Auto Bild Sportscars 2018 získal 3x bronz. Pneumatiku Kleber Krisalp HP3 můžete bez obav obout, vychází průměrně na 1.072,- Kč. Na třetí příčce skončila zimní guma Pirelli Cinturato Winter. Za kus dáte asi 1.255 korun (snímek nejníže). I nejdražší z trojice vás také skvěle podrží, zvládá totiž všechny povrchy.

 

Můj tip. V poměru cena a výkon vychází nejlépe Kleber Krisalp HP3 (snímek výše). Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že značka patřící do koncernu Michelin vyrábí opravdu kvalitní pneumatiky. Jirka Hyner

Pozor však na gumy Sava se známkou dostatečný. Toyo a Davanti dopadly velmi špatně. Všem třem zimním pneumatikám se raději vyhněte!

_______________________________________________________________________

 Zdroj a foto: ADAC

 To Top