DAKAR 2021: Macík vyhrál i desátou etapu, Loprais je sedmý a statečný Kubiena je opět osmý, Michek zajel třináctý čas (AKTUALIZOVÁNO + 4xVIDEO)..!

13.01.2021 16:27

Letošní dakarský maraton se pomalu blíží ke konci. Desátá etapa Neom – Al-Ula byla plná písku a kamení. Všechny posádky i bajkery opět řádně potrápila. Měřená erzeta byla dlouhá 342 km, přejezdy tentokráte činily 241 kilometrů.

Nejprve se podíváme mezi největší dobrodruhy, kterými jsou motorkáři. Martin Michek, nejrychlejší z našich zajel opět velmi dobře a pyšní se třináctého ledna třináctým časem (snímek níže). Přikládám Michkovo video. S tratí úspěšně bojoval Libor Podmol, poprvé se propracoval na 25. místo. Vítězem desátého dakarského dílu je Američan Ricky Brabec.

Motocykly: 1. R. Brabec (USA), 2. J. Barreda Bort (Šp.), 3. K. Benavides (Arg., níže foto)),...13. M. Michek, 20. M. Engel, 25. L. Podmol, 32. J. Brabec, 34. R. Krejčí, 38. D. Pabiška, 45. R. Lhotský

V automobilech se dnes nedařilo Martinu Prokopovi, přijel do cíle etapy až na patnácté příčce (na snímku níže). Etapa očima Martina Prokopa na videu.

Posádka Toyoty Tomáše Ouředníčka opravovala včera defekt, ale při výměně kola se objevily komplikace. Silně poškozený disk se dlouho nedařilo sundat.

"A pak už jsme museli jet na pohodu. Protože tahle etapa byla vysloveně hnusná. Kromě startu a několika pískových cest to bylo utrpení na šutrech. Jeli jsme pomalu, kolikrát na jedničku, šplhali po skalách a velkých balvanech. Já myslím, že něco takového na Dakar ani nepatří. Akorát se tím ničí závodní stroje. Nic pozitivního to nepřinese," myslí si Tomáš a dodává: "Cestou jsme potkali spoustu strojů s defektem nebo ulomeným předním ramenem. Sami jsme pomohli jednomu jezdci ze Saudské Arábie, který jede s bývalým Hummerem Robbyho Gordona. Auto mu nestartovalo, tak jsme mu pomohli s naší baterii, aby mohl pokračovat." Nejrychlejším byl dnes Al Rajhi na Toyotě (viz foto).

Automobily: 1. Y. Al Rajhi (SAU), 2. N. Al-Attiyah (Katar), 3, S. Peterhansel (Fra.), 15. M. Prokop, 36. T. Ouředníček, 40. M. Zapletal

Čtyřkolky: 1. I. Pedemonte (Chile), 2. M. Andujar (Arg.), 3. A. Giroud...8. T. Kubiena

Lehká vozidla (Buggy): 1. S. Kariakin (Rus.), 2. A. Jones (USA), 3. M. Goczal (Pol.),... 24. T. Enge (foto níže), 27. J. Macháček (snímek výše)

Posádka Iveca Martina Macíka s navigátorem Františkem Tomáškem a mechanikem Davidem Švandou vybojovala v 9. etapě vítězství a v celkovém hodnocení si drží 5. pozici. Podobně se klukům dařilo i dnes a etapu opět vyhráli. Macíkovo video. Aleš Loprais se trápil za ruskými kamiony, které ho nechtěly pustit před sebe. Cílem v Al-Ula projel tentokráte jako sedmý.  Desátá etapa v tempu s Buggyra Racing na videu. Jirka Hyner

Kamiony: 1. M. Macík, 2. D. Sotnikov (Rus.), 7. A. Loprais, 8. I. Casale (Chile, Tatra), 9. J. Valtr, 16. M. Šoltys a 18. T. Tomeček

 Zdroj a foto: dakar.com, Red Bull a české týmy


 To Top